Ako sa podpísala koronakríza na letnú a zimnú sezónu v gastre?

Podnikateľov v gastro sektore pandémia postihla asi najviac. A bude trvať ešte dlhý čas, kým sa veci dajú do poriadku. Do normálu, ktorý bol pre nás prirodzený pred koronakrízou. Výraznou injekciou pomoci malo byť preto zníženie DPH na stravovacie služby. Slovensko má v rámci gastro sektora tretiu najvyššiu DPH v únii. V Rakúsku a Maďarsku sa sadzba pohybuje na úrovni piatich percent, v Čechách je to okolo desať percent.

Ľudia sa všeobecne nevedia dočkať toho, kedy sa spoločnosť konečne dostane do normálu. Niektoré prognózy tvrdia, že to potrvá minimálne do roku 2024. Všetko však záleží od konkrétnej destinácie a jej ponuky. Niektoré segmenty hotelového trhu budú na predkrízový normál čakať ešte dlhšie. Ustoja to, alebo nastane hromadný kolaps?

Letná sezóna vo veľmi obmedzenom režime

Pandémia nebola a nie je pre nikoho lichotivá, no pre gastro sektor je devastačná. Mnohí malí a strední podnikatelia boli prinútení svoje podniky zatvoriť, bez ohľadu na prognózy, že letná sezóna ich postaví na nohy. Zákazníkov bolo v porovnaní s obdobím pred pandémiou podstatne menej. Ak už nejakí zákazníci prišli, boli zdržanliví a využívali prioritne iba terasy. Nehovoriac o nočných podnikoch, ktoré aby
prežili, boli nútené porušovať zákon. 
Podnikatelia gastro sektora boli postavení pred existenčnými otázkami. Preto aj zodpovední majitelia podnikov, ktorí brali celú situáciu vážne v kombinácii s tým, že mali obrovské záväzky vo forme úverov, museli voliť medzi menším zlom. Kríza však nie je hrozbou len pre gastro. Tento sektor je veľmi úzko prepojený aj s ďalšími odvetviami. Ak sa reštaurácie začnú hromadne zatvárať a budú krachovať, skončia aj malí dodávatelia a vidiecki farmári. A to už bude z hľadiska ekonomiky veľmi vážny problém, ktorému reálne ako spoločnosť budeme musieť čeliť.

Zimná sezóna sa takisto výrazne nezlepšila

Zima sa približne od začiatku pandémie nesie v znamení jednodňovej turistiky či výletu. Svetielko nádeje na konci tunela pre zimnú sezónu mohli byť práve regionálne semafory. Tie by mali určovať jasné pravidlá a opatrenia v okresoch. Podobné semafory fungujú aj v zahraničí. Všetko vyzeralo sľubne, až do obdobia, kým neprišiel znova ďalší lockdown a všetko sa znova nezatvorilo. 
Leto ukázalo, že ani od zimy nemožno očakávať prevratnú návštevnosť a čísla, ktoré by gastro postavili opäť na nohy. Ľudia nemajú také finančné zdroje a ani záujem, aby vykryli výpadok zahraničnej klientely. Po skúsenostiach z letných mesiacov je zrejmé, že na prázdnych gréckych plážach bolo omnoho bezpečnejšie ako doma v preplnených akvaparkoch a kúpaliskách. Na to, aby sa situácia celosvetovo zlepšila je potrebný zodpovedný prístup, no v konečnom dôsledku nám a rovnako ani gastro prevádzkam neostáva iné, iba čakať.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top